حذف نفت از تامین درآمد‌های ارزی در آینده| افزایش ۳۸ درصدی صادرات غیرنفتی در سال ۱۴۰۰

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به رشد صادرات غیر نفتی در ماه‌های اخیر تنها ۳.۵ میلیارد دلار دیگر فاصله داریم تا بگوییم نفت دیگر در تامین ارزی کشور اثر ندارد.
حذف نفت از تامین درآمد‌های ارزی در آینده| افزایش ۳۸ درصدی صادرات غیرنفتی در سال ۱۴۰۰

سید رضا فاطمی امین در نشست فعالان اقتصادی استان یزد با بیان اینکه وضعیت تولید به استناد آمار در کشور خوب است، اظهار داشت: در چهار ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، فولاد 5 درصد، کفش 13 درصد، ظروف 12 درصد و افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: در سال 1400 نسبت به سال 99 حدود 38 درصد افزایش صادرات غیرنفتی داشته ایم که رقم آن به جایی رسیده که فقط 3.5 میلیارد دلار دیگر فاصله داریم که بگوییم نفت دیگر در تامین ارزی کشور اثری ندارد.

دیگران چه می خوانند:

فاطمی امین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مشکلات موجود در زمینه تامین مواد اولیه هم برای صنایع نساجی و هم صنایع پلیمری گفت: در برخی حوزه‌ها مثل متانول سرمایه گذاری زیادی کرده ایم، اما در برخی صنایع نیز کمتر سرمایه گذاری شده بنابراین در زمینه تامین مواد اولیه با مشکل مواجه بوده ایم.

وزیر صمت ادامه داد: حل این مشکل دو راه دارد؛ یکی بلندمدت که سرمایه گذاری است و یکی کوتاه مدت که در حوزه فولاد آن را تجربه کردیم به نحوی که سال گذشته سهمیه بندی برای ورق داشتیم برای اینکه 10 میلیون تن مصرف ورق بود و 4 میلیون میزان تولید که 6 میلیون تن کسری وجود داشت به همین دلیل به سمت عرضه تلفیقی در بورس کالا رفتیم.

فاطمی امین عنوان کرد: این اتفاق در دو هفته گذشته در یکی از محصولات شیمیایی هم افتاد و امیدواریم در سایر محصولات نیز عرضه تلفیقی در بورس کالا را اجرایی کنیم.

وی تصریح کرد: اصل این موضوع که مواد اولیه کم داریم، یک راه حل کوتاه مدت دارد که آن را تجربه کرده ایم و همه باید کمک کنند که آن را اجرا کنیم، اما برای این موضوع، یک نهاد تنظیم گر باید این کار را انجام دهد و اگر تولیدکننده انجام دهد، شکست می‌خورد.

فاطمی امین با اشاره به درخواست تحول در نظام اداری گفت: یک تا دو ماه دیگر تغییر ساز و کار‌ها در وزارت صمت مشهود خواهد شد و از اوایل مهرماه، یک سامانه پاسخگویی راه اندازی می‌شود تا هیچ مشکل یا درخواستی روی زمین نماند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از راه اندازی سامانه پایش خبر داد و گفت: تمام متغیر‌های موجود در وزارت صمت، وارد این سامانه می‌شود تا رصد به درستی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: نظام بانکی ما مشکلات بسیار حادی دارد، اما مسیر میانبری رفتیم که سال گذشته به طور آزمایشی آغاز شد. یکی از آن‌ها پرداخت تسهیلات به فروشنده است تا از انحراف مالی جلوگیری شود و دیگری تامین مالی زنجیره‌ای که اگر این دو کار انجام شود، برآورد ما این است که 60 تا 70 درصد مسائل سرمایه در گردش حل می‌شود.

فاطمی امین افزود: همه جا از ماشین سازی به عنوان صنعت برتر یاد می‌کنند، اینکه کاشی و سرامیک تولید می‌کنیم بسیار خوب است، اما اینکه ماشین آلات کاشی سازی را تولید کنند، اتفاق بسیار بهتری است و از آن حمایت جدی می‌کنیم.

وی تصریح کرد: سال گذشته در همین راستا یک معاونت در وزارت صمت به عنوان معاونت ماشین آلات و تجهیزات راه اندازی کردیم تا این بخش را تقویت کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد دیپلماسی صادراتی نیز گفت: در این حوزه کار‌های بزرگی شده و در مدت 12 ماه، 15 هیئت از کشور‌های خارجی به کشورمان سفر کرده اند و در مرداد صادرات ما به روسیه نسبت به مرداد سال قبل 180 درصد افزایش پیدا کرده و طی دو هفته دیگر 250 فعال اقتصادی روس به ایران سفر می‌کنند و مشابه همین اتفاقات در آفریقا نیز رخ داده است.

فاطمی امین یادآور شد: در مورد بحث دانش بنیان، آیین نامه‌ای در دولت مصوب شد و معتقدیم که اکنون چالش ما تقاضا است و تا تقاضا وجود نداشته باشد، صنایع بزرگ به سمت دانش بنیان شدن پیش نمی‌روند و در این راستا در ساختار وزارتخانه یک دفتر فناوری و نوآوری ایجاد کردیم و در هر دفتر هم یک گروه فناوری و نورآوری ایجاد شد که موضوع را به صورت ساختاری پیگیری کنند.

وی در مورد عدم توازن سرمایه گذاری ادامه داد: متاسفانه توازن سرمایه گذاری هم در پول هم در حوزه جغرافیایی نداریم؛ شهر‌هایی داریم که در آن‌ها فرصت‌های شغلی بسیار ایجاد شده، اما کارگر نیست مثل اشتهارد، اردکان، ساوه و ... و شهر‌هایی داریم که به شدت عقب مانده هستند که در این زمینه 104 شهر شناسایی شده که هیچ صنعتی ندارند و به دنبال این هستیم که در هر کدام از این 104 شهر حداقل یک صنعت ایجاد کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه یکی از مهمترین زیرساخت‌های مقابله با قاچاق، اطلاعات است، اظهار داشت: در حوزه سه دسته از کالا‌ها شامل لوازم یدکی خودرو، لواز خانگی و پوشاک کار ویژه‌ای آغاز شده است. به عنوان مثال در لوازم یدکی خودرو که 30 درصد آن قاچاق است، 130 هزار نوع قطعه یدکی شناسنامه دار شده و 230 میلیون قطعه کد رهگیری صادر شده است.

وی با بیان اینکه اگر قطعات، کد رهگیری نداشته باشد، قاچاق هستند، افزود: این برنامه را به زودی برای لوازم آرایش و اسباب بازی نیز اجرا می‌کنیم.

وی در مورد معادن تعطیل عنوان کرد: هزار و 200 معدن تعطیل به زودی به مزایده گذاشته خواهد شد که البته عمدتا در معادن بزرگ تعطیلی نداریم و عمده معادن تعطیل، شن و ماسه و سنگ‌های ساختمانی هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در حوزه اکتشاف و بهره برداری با منابع طبیعی، محیط زیست و انرژی اتمی چالش‌های بسیاری داریم به نحوی که فقط 17 درصد از استعلام‌های درخواست شده، پاسخ مثبت گرفته اند که عملا کار را بسیار کند کرده، اما رئیس جمهور دستور پیگیری ویژه در این زمینه داده است.

وی در مورد درخواست استان یزد برای اختصاص عواید یک معدن به تامین مالی انتقال آب گفت: با این موضوع در مناطق مثل یزد و سیستان و بلوچستان کاملا موافق هستیم و پیشنهاد این طرح نیز مطرح شده و اکنون در حال انجام کار‌های محاسباتی این موضوع هستیم.

حذف نفت از تامین درآمد‌های ارزی در آینده| افزایش ۳۸ درصدی صادرات غیرنفتی در سال ۱۴۰۰

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟