امانوئل مکرون بار دیگر رئیس جمهور فرانسه شد

نتایج اولیه شمارش آرا نشان می‌دهد که امانوئل مکرون با کسب حدود ۵۸ درصد آرا از مارین لوپن (با کسب حدود ۴۲ درصد آراء) پیش افتاده است.
امانوئل مکرون بار دیگر رئیس جمهور فرانسه شد

نظرسنجی از کسانی که در دور دوم انتخابات فرانسه رای دادند نشان می‌دهد امانوئل مکرون برای دومین دوره مارین لوپن را شکست می‌دهد که در این صورت، اولین رئیس‌جمهوری در بیست سال گذشته خواهد شد که دو دوره پست سر هم به ریاست‌جمهوری رسیده است. بر اساس این نظرسنجی امانوئل مکرون 58 درصد آرا را به دست آورده است.

با پایان یافتن دوازده ساعت رای‌گیری و محدودیت خبری، نتایج نظرسنجی از کسانی که رای دادند منتشر شد که از پیروزی‌ مکرون حکایت دارد. این نظرسنجی‌ها معمولا در فرانسه نزدیک به آمار نهایی هستند.
مارین لوپن رقیب مکرون در انتخابات پس از اعلام نتایج اولیه گفت:‌ «خود را شکست خورده نمی‌دانم، برای مبارزه‌ای بزرگ علیه دولت مکرون از مسیر انتخابات پارلمانی آماده می‌شوم.»

دیگران چه می خوانند:

او از تمام کسانی که در دوران کارزار انتخاباتی از او حمایت کرده‌اند، همچنین از کسانی که تنها در دور دوم انتخابات به او رای داده‌اند، سپاسگزاری کرد.

 لوپن افزود که این رای بزرگ نشان داد که بر شمار طرفداران ایده‌های او در فرانسه افزوده شده است و به همین دلیل به هیچ وجه خودش را شکست خورده نمی‌داند.

همچنین ژان لوک ملانشون، رهبر چپ افراطی فرانسه که توانسته بود در اولین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور بیش از 20 درصد آراء را از آن خود کند و در جایگاه سوم بود، در اولین واکنش به نتایج اعلام شده گفت: «لوپن شکست خورد. فرانسه بطور روشن مخالفت خود را با دیدگاههای او اعلام کرد که خبر خوبی است.»

رئیس شورای اروپا نیز با تبریک پیروز مکرون اعلام کرد: «من پیروزی ماکرون را در این دوران پرتلاطم تبریک می گویم و می توانیم پنج سال دیگر روی فرانسه حساب کنیم.»

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، فرانسوی‌های زیادی تا لحظات آخر تصمیم نگرفته بودند که آیا رای بدهند یا به چه کسی رای بدهند. نارضایتی از عمکرد امانوئل مکرون در دوره ریاست‌جمهوری‌اش رو به افزایش بوده است.

با اینحال بر اساس آخرین نظرسنجی پیش ار رای‌گیری، مکرون با اختلاف 10 درصد از مارین لوپن پیش بود.

دور اول انتخابات که دو هفته پیش برگزار شد، با پیشتازی مکرون با 27/8 و در رتبه دوم مارین لوپن با 23/2 درصد آرا به پایان رسید و کار به رقابت مستقیم دو نامزد در دور دوم کشید.

نرخ رای سفید 28 درصد برآورد شد
برآوردهای اولیه حاکی از آن است که نرخ آرای سفید در این دور از انتخابات 28 درصد بوده که 2.6 واحد بیشتر از نرخ رای‌های ممتنع در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال 2017 میلادی (25.4 درصد) است.

این بالاترین نرخ رای سفید در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از سال 1969 میلادی محسوب می‌شود.

حضور امانوئل مکرون پس از پیروزی در انتخابات در میان هواداران

امانوئل ژان-میشل فردریک مَکْرون یا ماکرون (زادهٔ 21 دسامبر 1977) سیاست‌مدار و بانکدار سرمایه‌گذاری سابق فرانسوی، و رئیس‌جمهور فرانسه است.

امانوئل مکرون متولد آمین (شهر) است، در دانشگاه پاریس غربی نانتر فلسفه خواند و در سال 2004 از مدرسه ملی اداری فارغ‌التحصیل شد. او بازرس مالیه، سربازرس مالی فرانسه و سپس در بانک روتشیلد و شرکا، بانکدار سرمایه‌گذاری شد. او که از سال 2006 تا 2009 عضو حزب سوسیالیست بود در سال 2014 در کابینه دوم والس به عنوان وزیر اقتصاد، صنعت و امور دیجیتال فرانسه منصوب شد. او در 30 اوت 2016، به منظور رقابت به عنوان یک لیبرال اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری 2017 استعفا داد. مکرون در 16 نوامبر 2016 رقابت خود را به عنوان نامزد حزب مستقل آن مارش! برای انتخابات اعلام کرد. پس از برگزاری دور اول انتخابات، او به دور دوم رسید که در نهایت با کسب بیش از شصت و شش درصد آرا به عنوان رئیس‌جمهور جدید فرانسه برگزیده شد.

امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری 2022 برای دومین بار به عنوان رئیس‌جمهور فرانسه انتخاب شد، او اولین رئیس‌جمهوری است که پس از بیست سال دوباره به ریاست جمهوری برگزیده شده‌است.

امانوئل مکرون بار دیگر رئیس جمهور فرانسه شد

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟