برجام بازار بورس را تکان داد | بورس بازها بخوانند | وضعیت بازار بورس امروز 29 مرداد

متخصصان بازار اعتقاد دارند دولت ابراهیم رئیسی حتی اگر اراده و انگیزه‌ای برای مداخله در بازار ارز داشته باشد نیز با توجه به مختصات امروز اقتصاد، امکان اجرای آن حتی در میان‌مدت را نخواهد داشت.
برجام بازار بورس را تکان داد | بورس بازها بخوانند | وضعیت بازار بورس امروز 29 مرداد

باتوجه به فضای جاری رسانه‌ای در روزهای اخیر طبیعتا پیش بینی بورس امروز نیز تحت تاثیر تحولات مذاکرات احیای برجام قرار گرفته است.اغلب کارشناسان اعتقاد دارند بازار سرمایه بورس این هفته شدیدا چشم انتظار نتیجه پیشنهادات برجامی ایران به غربی‌هاست. از همین رو انتظار می‌رود بازار بورس در فضای بیم و امیدی که در هفته‌های اخیر تجربه کرده به راهش ادامه خواهد داد.البته مسائل و اتفاقات دیگری نیز وجود دارد که اثرگذاری آنها بر بازار بورس قابل انتظار است. از جمله این موارد می‌توان به افزایش نرخ بهره بین بانکی و همچنین گزارش جنجالی مجلس از فساد گسترده در مجموعه فولاد مبارکه اشاره کرد. اخبار بورس را با ما دنبال کنید.

برجام‌هراسی در بورس

دیگران چه می خوانند:

بورس تهران در هفته‌ای که گذشت معاملات را با بازدهی منفی در چهارشنبه گذشته به پایان رساند. بسیاری معتقدند بورس از حصول هرگونه توافقی در مذاکرات احیای برجام می‌ترسد. به باور این عده دلیل افت بازار نیز تقویت امیدها برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات بود. البته نباید فراموش کرد که این مذاکرات تا حدود زیادی فرسایشی شده است.

این ذهنیت که از سوی برخی از سلبریتی‌های بورسی به بازار تزریق شده بسیار مخرب بوده و اثری از صداقت در آن نیست. اغلب تحلیلگران بازار سرمایه بر این باورند که استدلال این عده بر پایه احتمالاتی پیرامون مداخله دولت در بازار ارز جهت کنترل قیمت دلار بنا شده که اساسا چنین منطقی باطل است.

پیش‌ بینی بورس امروز

به باور این دسته از کارشناسان که در اکثریت هستند دلایل بسیار زیادی قابل رویت است که احیای برجام حتی برای مدتی کوتاه نیز می‌تواند تماما به سود بازار سرمایه تمام شود. استدلال این عده نیز بر پایه مستنداتی است که محاسبه حباب بازارها تنها یکی از آنهاست.محاسبات نشان می‌دهد بورس تنها بازاری است که در حال حاضر با حبابی منفی مواجه است. حبابی معادل بیش از منفی 15درصدی که به معنای پتانسیل رشدی چشمگیر در صورت رهاسازی فنر تحریم‌هاست.

به عبارتی انتظار می‌رود رفع تحریم و هموار شدن مسیر برای توسعه اقتصادی می‌تواند به معنای بهره بردن اهالی بازار سرمایه در دوران پسابرجامی است. همانطور که گفته شد بورس تنها بازاری است که حباب منفی داشته و رفع تحریم و به تبع آن رفع انتظارات تورمی می‌تواند منجر به صعود این بازار باشد.با توجه به گزاره‌های مطرح شده انتظار می‌رود بازار واکنش مثبتی به انتشار هر خبری در راستای حصول توافق جهت احیای برجام را از خود نشان دهد.

ماجرای نرخ بهره و پرونده فساد در فولاد مبارکه


البته ممکن است دو عامل بازدارنده در این بین اثر متفاوتی دلشته باشند. بانک مرکزی در پایان هفته گذشته گزارش نرخ بهره بین بانکی در هفته سوم مرداد را منتشر کرد. طبق این گزارش می‌توان دید که بانک مرکزی پس از سه هفته عقب‌نشینی بار دیگر محبور به افزایش نرخ بهره شده که موجبات ناخشنودی سهامداران را فراهم می‌کند.
بحث انتشار گزارش تحقیق و تفحص مجلس از مجموعه صنعتی فولاد مبارکه حواشی بسیار زیادی را در پی داشت. از جمله این حواشی می‌توان به فساد بیش از 91هزار میلیارد تومانی در این مجموعه عظیم در صنعت کشور اشاره کرد.به همین دلیل انتظار می‌رود واکنش‌های هیجانی در قبال انتشار این خبر شکل گرفته و تاثیری نه چندان عمیق را بر روند بازار داشته باشد.

برجام بازار بورس را تکان داد | بورس بازها بخوانند | وضعیت بازار بورس امروز 29 مرداد

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟