افزایش عجیب اجاره خانه!

افزایش کرایه‌ها به بالاترین رشد در یک دهه گذشته رسید و در پی همین بسیاری از مستاجران به شهرهای حاشیه‌ای تهران کوچ کردند.
افزایش عجیب اجاره خانه!

سال 1400 سال دشواری برای مستاجران بود و براساس آمارها رکوردهای تلخی دراین سال برای مستاجران به ثبت رسید. افزایش کرایه‌ها به بالاترین رشد در یک دهه گذشته رسید.این درحالی بود که براساس مصوبه ستاد ملی کرونا که در سال 1400 هم تمدید شد مالکان تنها مجوز افزایش 25 درصد قیمت‌ها را داشتند.

بررسی آمارهای بانک مرکزی هم نشان می‌داد که در فروردین 1400 بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری رشد 32.3 درصدی نسبت به ماه قبل و 36.1 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل داشته است در اردیبهشت ماه رشد اجاره بها نسبت به ماه قبل32.6و نسبت ماه مشابه سال قبل 36.3 درصد بود.

دیگران چه می خوانند:

در خرداد ماه نیز افزایش نرخ اجاره‌بها ادامه داشت و  شاخص نسبت به ماه قبل 33.9درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 37.6 درصد رشد داشت،در نخستین ماه تابستان رشد اجاره‌بها به 34.9 درصد رسید که این رقم نسبت به تیر 99 بیش از 38 درصد رشد داشت.


در مردادماه افزایش اجاره‌بها نسبت به ماه قبل 37.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 41.2 درصد بود.در شهریور رشد اجاره بها 42.8 درصد نسبت به ماه قبل و نسبت به ماه مشابه سال قبل نیز 45.7 درصد بود.

در مهرماه همچنان رشد اجاره بها در حال رکورد زدن است و نسبت به ماه قبل شاخص کرایه مسکن اجاری به 48.4 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل به 51.3 درصد می‌رسد.

بازار مسکن و اجاره همسو شدند
براساس تحلیل کارشناسان مسکن ،در آبان ماه شاخص کرایه مسکن اجاره رشد 51.6 درصدی نسبت به ماه قبل و رشد 54.9 درصدی به ماه مشابه سال قبل داشته است. آذر ماه این شاخص نسبت به ماه قبل 51.2 درصد رشد داشته و نسبت به ماه مشابه سال قبل 54.2 درصد افزایش نشان می‌دهد.

در دی ماه  همانند آذر ماه شتاب افزایش قیمت‌ها ادامه دارد و رشد شاخص  اجاره به 50.7 درصد نسبت به ماه قبل ‌‌54 درصد به ماه مشابه سال قبل است. این شاخص در بهمن ماه نسبت به ماه قبل 48.4 درصد و ماه مشابه سال قبل 52.2درصد رشد داشته است.

مقایسه روند تورم اجاره و خرید و فروش ملک از ابتدای امسال نشان می‌دهد تورم مسکن از محدوده 92 درصد در فروردین  به محدوده  16 درصد در بهمن کاهش پیدا کرد.

اما تورم نقطه‌ای بازار اجاره از ابتدای امسال دقیقا معکوس بود و روند صعودی به خود گرفت به طوری که تورم 32 درصدی ابتدای امسال در آذرماه به بیش از 51 درصد افزایش یافت.  اتفاقی که می‌تواند خبر نسبتا خوبی برای مستاجران باشد.

دقیقاً تغییر رفتار بازار اجاره در دو ماه گذشته است. در دی ماه و بهمن تورم مسکن و اجاره بعد از مدت‌ها همسو شدند و هر دو روند کاهشی گرفتند.

هرچند نظرات کارشناسان در خصوص وضعیت بازار اجاره در سال آینده متفاوت است اما حداقل آمارهای رسمی در دو ماه گذشته از روند کاهشی تورم اجاره حکایت دارد.

بر اساس مرکز آمار در بهار 1400 رشد فصلی اجاره 23 درصد بوده که طی 10 سال گذشته چنین رشدی سابقه نداشته است و همچنین رشد نقطه ای اجاره بها در بهار 1400 نیز نشان از رشد 49.8 که میزان رشد نیز رکورد محسوب می‌شود.

در دو سال  ابتدای دهه 90 افزایش اجاره‌بها را شاهد بودیم که این موج پس از دو سال خوابیده است ‌ و از سال 93 به بعد افزایش نرخ اجاره‌بها به آرامی صورت گرفته که در بهار 1400 به بالاترین سطح خود رسیده است.

منبع: تجارت نیوز

افزایش عجیب اجاره خانه!

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟