چگونه درد ارتودنسی را کاهش دهیم؟

قصد داریم در ادامه این مطلب راه‌های کاهش درد ناشی از ارتودنسی را بررسی کنیم.
چگونه درد ارتودنسی را کاهش دهیم؟

استفاده از روش ارتودنسی برای درمان مشکلات مربوط به دندان در کنار تمام مزیتهایی که دارد ممکن است در مواردی دردناک هم باشد. انواع مختلف ارتودنسی از جمله ارتودنسی میتوانند برای بیمار درد جزئی به همراه داشته باشند. درد ناشی از ارتودنسی ممکن است علتهای مختلفی داشته باشد و درمان آن نیز بستگی به علت آن دارد. قصد داریم در ادامه این مطلب راههای کاهش درد ناشی از ارتودنسی را بررسی کنیم.

ارتودنسی چیست؟ ارتودنسی یکی از راه های درمان ناهنجاری های دندانی می باشد ارتودنسی انواع مختلفی دارد و ممکن است شما دچار درد های ارتودنسی شوید با ما همراه باشید تا راه های کاهش درد ارتودنسی را بررسی کنیم.

اولین و مهمترین قدم در مواجه با دردهای ناشی از ارتودنسی از جمله ارتودنسی نامرئی مراجعه به دندانپزشک خود و مشورت گرفتن از او است. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی پس از معاینه میتواند علت درد را تشخیص داده و درمان مناسب را برای شما ارائه دهد. بسیار مهم است که از درمان خودسر درد دندان خود پرهیز کنید. روشهایی که در ادامه برای درمان درد ناشی از ارتودنسی ذکر میشود به صورت کلی بوده و هر کدام بنا بر علل متفاوت درد به کار گرفته میشوند و بسیار ضروری است که تحت نظر پزشک و با مشورت او صورت بگیرد.

دیگران چه می خوانند:

https://my.mohtava.marketing/storage/images/310/165774469897.jpg

 استفاده از یخ

یکی از راههای کاهش درد و تورم ناشی از ارتودنسی از جمله ارتودنسی دیمون، استفاده از کمپرس و کیسه های یخ است. کیسه های یخ را معمولاً به صورت مستقیم بر روی ناحیه ای که تحت درمان است قرار میدهند تا باعث کاهش التهاب و بی حس شدن اعصاب شود
 

گرما درمانی

از گرما درمانی نیز میتوان برای تسکین درد ناشی از ارتودنسی استفاده کرد. در این روش یک پد حرارتی الکتریکی را در زیر زبان قرار میدهند که به وسیله یک قطعه دهانی در جای خود نگه داشته می شود. گرما میتواند در کاهش پیدا کردن تورم و شل شدن اعضا مؤثر باشد 

استفاده از داروهای ضد درد

اگر از تمام روشهای درمانی استفاده کردهاید اما هنوز احساس درد دارید وقت آن است که با پزشک خود درباره مصرف داروهای ضد درد مشورت کنید. دندانپزشک شما بنا بر تشخیص خود ممکن است داروهای ضد التهابی برای شما تجویز کند که این داروها باید کاملا تحت تجویز و نظر پزشک و به صورت اصولی مصرف شوند.  

استفاده از محافظ دهان

محافظهای دهان در حقیقت دستگاههایی در اندازهی کوچک هستند که برای اینکه دندانها و لثهها در برابر آسیبهای مختلف در امان باشند در داخل دهان قرار داده میشوند. استفاده از محافظ دهان مخصوصاً برای افرادی که ورزشهای تماسی انجام میدهند کاربردی و مؤثر است.  

خودداری از مصرف غذاهای گرم

مصرف غذاهای داغ میتواند دهان شما را دچار سوزش کند و به همین دلیل استفاده از غذاهای سرد توصیه میشود زیرا غذاهای سرد باعث خنک شدن بدن شما شده و باعث میشوند که کمتر درد را احساس کنید.  

نوشیدن آب زیاد

یکی دیگر از راههای کاهش دادن درد ناشی از ارتودنسی نوشیدن آب به مقدار زیاد است. در صورتی که به مقدار فراوان آب بنوشید دهان شما به صورت مرطوب باقی میماند و دچار خشکی نمیشود و این امر از آنجا مهم است که خشکی دهان میتواند منجر به زخمهای دهان شود.

خودداری از مصرف سیگار

در صورتی که سیگار مصرف کنید ریسک ابتلا به بیماریهای لثه در خود را افزایش میدهید. تنباکو موجود در سیگار حاوی مونوکسید کربن، قطران و نیکوتین است و این مواد باعث بیشتر شدن التهاب و تحریک شدن لثه میشوند.  

مصرف خوراکیهای مفید

یکی دیگر از روشهای کاهش درد ناشی ارتودنسی مصرف غذاهای حاوی ویتامین b12 است. مصرف ویتامین b12ّبرای تشکیل دندان بسیار ضروری است. از جمله غذاهایی که حاوی ویتامین b12 هستند میتوان به گوشت، تخم مرغ، ماهی و جگر اشاره کرد. همچنین سعی کنید که از خوراکیهای حاوی کلسیم استفاده کنید. محصولات لبنی مانند شیر، ماست و پنیر و سبزیجات برگ دار حاوی مقادیر مناسبی کلسیم هستند. همچنین از خوردن غذاهای اسیدی خودداری کنید زیرا ممکن است باعث فرسایش مینای دندان شده و خطر پوسیده شدن دندانها را بیشتر کنند.

 

استفاده از دهان شویه

استفاده از دهان شویه نیز میتواند به کاهش درد ناشی از ارتودنسی کمک کند. دهان شویههای حاوی الکل باعث کمک به بیحس شدن اعصاب دهان میشوند. استفاده از دهان شویه قبل از نخ دندان کشیدن و مسواک زدن میتواند باعث پیشگیری از هر گونه درد و ناراحتی شود.

خودداری از گاز گرفتن سخت

برای پیشگیری از ایجاد درد در حین ارتودنسی باید از گاز گرفتن سخت خودداری کنید. گاز گرفتن سخت باعث افزایش فشار بر روی اعصاب و تاندونها میشود و به همین خاطر بهتر است که به صورت آرام گاز بگیرید.

داروهای آرامبخش

داروهای آرامبخش برای اینکه درد کمتری احساس کنید عضلات شما را شل میکنند. با وجود این توجه داشته باشید که داروهای آرامبخش میتوانند باعث ایجاد خواب آلودگی در شما شوند و همچنین باعث افزایش حساسیت شما به صدا و نور شوند.

استفاده از مسکنها

مصرف برخی از مسکنهای بدون نسخه از جمله داروهای غیر استروئیدی مانند ناپروکسن، ایبوپروفن و آسپرین میتوانند به تسکین موقت درد در شما کمک کنند. این داروها را میتوان به صورت خوراکی مصرف کرد.

خواب مناسب

خواب کافی و مناسب در شب نیز میتواند به کاهش درد ناشی از ارتودنسی کمک کند.


                                                                                                                 https://my.mohtava.marketing/storage/images/310/165774474224.jpg  

استفاده از برس مناسب

سعی کنید برای مسواک زدن دندانهای خود از یک برس نرم استفاده کنید زیرا استفاده از برسهای سخت میتواند باعث ایجاد تحریک و ایجاد شدن تورم در اطراف دهان شما شود. همچنین به یاد داشته باشید که بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک نزنید زیرا ممکن است که ذرات غذا میان خط لثه و دندانهای شما گیر کنند.

رعایت بهداشت دهان و دندان

اگر به صورت منظم نخ دندان بکشید و مسواک بزنید میتوانید تجمع پلاگ در دندانهای خود را به خوبی کنترل کنید و از بروز بیماری در لثههای خود پیشگیری کنید. به این منظور سعی کنید که در روز دو بار دندانهای خود را مسواک زده و در هفته نیز یک بار زبان خود را مسواک بزنید. همچنین سعی کنید هر شب قبل از خواب نخ دندان بکشید.

مراجعه به متخصص ارتودنسی

همان طور که گفته شد مهمترین قدم برای تشخیص علت و درمان درد ناشی از ارتودنسی مراجعه به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی است. مراجعه به یک متخصص و کلینیک ارتودنسی باکیفیت علاوه بر اینکه باعث میشود تا هزینه ارتودنسی صرف شده مثمر ثمر باشد، بلکه باعث میشود تا از عوارض احتمالی ناشی از ارتودنسی جلوگیری شود. یکی از این متخصصین معتبر دکتر مسعود داوودیان است که با سالها تجربه در درمان بیماران با روش ارتودنسی میتواند به شما در جلوگیری و کاهش درد و عوارض ناشی از ارتودنسی کمک کند.

 

چگونه درد ارتودنسی را کاهش دهیم؟

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟