اشتغالزایی و حمایت‌های بانک کشاورزی از مشاغل خانگی و مددجویان

بانک کشاورزی که همواره برنامه‌های حمایتی خود را از اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر جامعه دنبال می‌کند ، در کنار فعالیت‌های جاری شبکه بانکی و مالی خود در حوزه‌های تخصصی حمایت از کشاورزان و دامپروران و صنایع وابسته با پرداخت تسهیلات به اقشار ضعیف جامعه در زمینه‌های کسب‌وکارهای خرد و اشتغالزایی اقدام به حمایت از مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام(ره) می‌کند.
اشتغالزایی و حمایت‌های بانک کشاورزی از مشاغل خانگی و مددجویان
دیگران چه می خوانند:

بانک کشاورزی به عنوان بانک تخصصی حوزه‌های کشاورزی و دامپروری، این روزها علاوه بر نقش‌های اصلی در فعالیت‌های خود برنامه‌هایی را در جهت افزایش سطح توان و رشد درآمدی مشاغل خانگی و اشتغال مددجویان تحت پوشش دو نهاد حمایتی کمیته امداد و بهزیستی کشور قرار داده است.
 
بانک کشاورزی که در سال گذشته بالغ بر 36 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به بیش از 40 هزار نفر از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی پرداخت کرد، این نماد موفقیت و همراهی با اقشار آسیب‌پذیر جامعه در سال 1402 را با سرعت و جدیت بیشتری به عنوان یک رویکرد و اصل موفقیت تداوم بخشید.
 
براساس این گزارش، شعب این بانک در هفت ماهه ابتدای سال 1402 در راستای منویات مقام معظم رهبری، سیاست حمایتی دولت مردمی و رسالت این بانک در حمایت از اشتغال و توسعه پایدار، با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی، مشارکت فعال و نقش موثری در ایجاد مشاغل کوچک و پایدار برای اقشار کم برخوردار جامعه داشته‌اند.
 
برنامه‌ریزی‌های مدیریتی مجموعه بانک کشاورزی با علم به اینکه ایجاد مشاغل کوچک، درآمدزا و پایدار، می‌تواند نقش مهمی را در کارآفرینی، فقرزدایی و بهبود معیشت خانواده های کم‌بضاعت ایفا کند و موجب حفظ فرهنگ غنی روستایی و عشایری و دوام و پویایی جوامع محلی شود، از ابتدای سال 1402 تا پایان مهرماه با پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغالزایی به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)، معرفی شدگان بهزیستی و متقاضیان مشاغل خانگی از 1680 فرصت شغلی جدید و پایدار حمایت کرده است.
 
یکی از آثار مثبت این فعالیت‌ها ایجاد فرهنگ خودباوری و تلاش و امید به آینده در بین جامعه هدف است؛ علاوه بر این اشتغالزایی برای جامعه هدف ایجاد فرصت برابر برای مددجویان جهت فعالیت در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی است که موجب شکوفایی استعدادهای آنها هم شده است. حمایت‌های بانک کشاورزی از جامعه هدف مددجویان در کمیته امداد به گونه‌ای مثبت بود که مراتب تقدیر و تشکر رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) را با اهدای لوح سپاس و تقدیرنامه به مدیریت عامل بانک کشاورزی را به دنبال داشته است.
 
علاوه بر این، طرح تأمین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی با هدف توانمندسازی، ایجاد و توسعه کسب و کارهای خرد، فقرزدایی و بهبود معیشت روستائیان با تاکید بر زنان و جوانان، با حمایت اعتباری و مشارکت مالی بانک کشاورزی و با همکاری صندوق بین المللی توسعه کشاورزی سازمان ملل متحد (IFAD)، سازمان بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مؤسسات و بنیادهای خیریه به عنوان تامین کنندگان هزینه های تشکیل، آموزش و توانمندسازی گروه های خودیار و با مدیریت اجرایی موسسه تاک، را به اجرا درآورده است که در نتیجه این طرح 2000 روستا در 23 استان کشور، حدود 84 هزار و 144 نفر از روستاییان کشور از خدمات این طرح بهره مند شده اند.
 
بانک کشاورزی در قالب این پروژه تا کنون بیش از 5 هزار میلیارد ریال تسهیلات خرد به روستائیان کشور پرداخت کرده است. میزان حمایت مالی این بانک از پروژه مذکور از ابتدای سال 1401 تا پایان مهرماه سال 1402 مبلغ 1807 میلیارد ریال در قالب 950 فقره تسهیلات خرد بوده که بدون نیاز به سپرده گذاری و با ضمانت گروهی اعضا، به گروه‌ های خودیار پرداخت شده است تا با ایجاد و توسعه کسب و کارهای خرد و افزایش درآمد، معیشت خود را بهبود بخشند.
 
 سهم زنان روستایی در این برنامه 76 هزار و 909 نفر است که معادل 91 درصد مشارکت را نشان می دهد. از این تعداد 12 درصد آمار متعلق به زنان سرپرست خانوار، خودسرپرست و بدسرپرست تحت پوشش طرح تأمین مالی خرد است.
 
هیات مدیره بانک کشاورزی در سال جاری به منظور تداوم حمایت از پروژه تامین مالی خرد و تامین مالی این طرح و نیز توسعه جامعه هدف روستایی، مبلغ 10 هزار میلیارد ریال اعتبار جدید برای این طرح مصوب کرد که در حال حاضر 191 شعبه بانک کشاورزی در 23 استان کشور، در طرح تأمین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی در ایران همکاری دارند .

اشتغالزایی و حمایت‌های بانک کشاورزی از مشاغل خانگی و مددجویان

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟