مسیر تولید پایدار در برنامه‌ها و چشم‌انداز فولاد سنگان

فولاد سنگان تولیدات خود را در سال جاری به صورت جدی و براساس یک برنامه موفق از پیش تعیین شده دنبال می‌کند. مسیری که به صورت مداوم در فصول بهار و تابستان امسال با رشد تولید، درآمد و سودآوری و همچنین همواره با ثبت رکوردهای جدید همراه است. رویکرد فولاد سنگان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صنایع معدنی شمال شرق کشور در سال جاری تمرکز بر تولید محصول با کیفیت است و در این راستا حفظ کیفیت محصول را مقدم بر کمیت می‌داند.
مسیر تولید پایدار در برنامه‌ها و چشم‌انداز فولاد سنگان
دیگران چه می خوانند:

به گزارش روابط گستر، رویکرد فولاد سنگان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صنایع معدنی شمال شرق کشور در سال جاری تمرکز بر تولید محصول با کیفیت است و در این راستا حفظ کیفیت محصول را مقدم بر کمیت می‌داند. فولاد سنگان قصد دارد با توجه به چشم‌انداز خود، توانایی تولید اقتصادی حداقل 6 میلیون تن گندله و پنج میلیون تن کنسانتره را تا افق 1404 به انجام برساند.
 
فولاد سنگان خراسان، بزرگترین شرکت صنعتی در شرق کشور است که به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کنسانتره و گندله سنگ آهن کشور مشغول به فعالیت است. در حال حاضر واحد گندله سازی و کنسانتره سازی شرکت، هر کدام به ظرفیت تولید اسمی 5 میلیون تن در حال تولید می‌باشد.  
 
به گفته معاون بهره برداری فولاد سنگان ، برای هر واحد یک برنامه تولید براساس برنامه 4 و نیم میلیون تنی درنظر گرفته شده بود و فولاد سنگان در 6 ماهه اول امسال 2 میلیون و410 هزار تن گندله تولید کرد که مطابق برنامه 95 درصد برنامه در نیمه نخست سال جاری تحقق یافت.
 
با توجه به بحث تابستان و اعمال محدودیت‌های برق فولاد سنگان موفق شد تا نسبت به سال گذشته در گندله سازی 102 درصد، یعنی 2 درصد بیشتر از 6 ماهه سال گذشته گندله تولید کند. در این بخش در نیمه نخست 1402 ماهیانه بیش از 400 هزار تن تولید در این حوزه انجام شد.
 
تولید کنسانتره در شرکت فولاد سنگان با رشد 67 درصدی در 6 ماهه ابتدایی 1402 در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته همراه بوده است. مطابق آمار، تولید بیش از 407 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در فروردین‌ماه افزایش 663 درصدی، در اردیبهشت ماه رشد 192 درصدی، در خردادماه 51 درصد افزایش را نسبت به دوره‌های مشابه سال 1401 داشته است.
 
شرکت فولاد سنگان در ادامه روند افزایش در تولید و درآمد موفق شد تا تولید کنسانتره سنگ آهن را در تیرماه سال جاری با رشد 69 درصدی، در مردادماه سال جاری 5.2 درصد افزایش در مقایسه با مدت‌های مشابه سال گذشته را به دست بیاورد. به این ترتیب فولاد سنگان موفق شد با تولید 2 میلیون 100 هزار تن کنسانتره، 99% برنامه پیش‌بینی‌شده تولید شش ماه اول خود را محقق نماید.
 
بزرگترین مانع و مشکل برای تولید در فولاد سنگان قطع برق و گاز در مقاطع مختلف سال به خصوص مشکل برق در تابستان و مشکل گاز در زمستان با توجه به وجود نیروگاه‌های گازی است. اما در تابستان امسال باوجود قطعی برق و تعطیلی کارخانه در مقاطع مختلف این شرکت توانست به سطح قابل قبولی از تولید برسد.
 
توجه ویژه به اجرا و بهره‌برداری از پروژه‌های توسعه‌ای، فولاد سنگان را تبدیل به مجموعه‌ای از کارخانه‌ها خواهد کرد که نتیجه آن را در توسعه همه‌جانبه از یک‌سو و تعهد در مشارکت‌های اقتصادی در راستای توسعه متوازن و همه‌جانبه منطقه از سوی دیگر شاهد خواهیم بود، بدون شک بهره‌برداری از این طرح‌ها، منجر به سودآوری مضاعفی برای این شرکت خواهد شد.
 
برای تامین به موقع و پایدار محصول تمهیداتی از سوی فولاد سنگان در نظر گرفته شده است که بتواند از طریق تجهیز و آماده‌سازی داخلی سنگ‌آهن موردنیاز به میزان 10 تا 12 میلیون تن را تامین نماید.
 
برنامه راهبردی و چشم انداز آتی فولاد سنگان افزایش سقف تولید به میزان 7.5 میلیون تن در واحد گندله‌سازی است که طبق اعلام پروژه تعریف شده و در دستور کار قرار گرفته است. فولاد سنگان درنظر دارد تا در سال آینده بیش از 6 میلیون تن و در دو سال آینده به 7 و نیم میلیون تن ظرفیت برسد. برای رفع نیاز به خوراک کنسانتره در مسیر اهداف اعلامی، احداث یک واحد کنساتنره 2 ونیم میلیون تنی در  دستور کار شرکت دارد و عملیات اجرایی آن به زودی شروع می‌شود. احداث کارخانه 2.5 میلیون تنی کنسانتره و افزایش ظرفیت 2.5 میلیون تنی گندله، توازن تولید شرکت را حفظ خواهد کرد و ظرفیت واحد کنسانتره سازی و گندله سازی هر کدام به 7 و نیم میلیون تن خواهد رسید.

مسیر تولید پایدار در برنامه‌ها و چشم‌انداز فولاد سنگان

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟