۱۱۶۸ میلیارد تومان درآمد فروش صادراتی پارس از پروپان صادراتی

مجتمع پتروشیمی پارس که در حوزه فعالیت‌های مبتنی بر مسئولیت های اجتماعی از شرکت‌های پیشرو در منطقه عسلویه محسوب می‌شود و امسال ۶۰ میلیارد تومان نيز از طريق شورای راهبردی به منطقه اختصاص داد، با وجود کاهش چشمگیر قیمت جهانی محصولات پتروشیمی موفق شد تا از محصول «پروپان صادراتی» در مردادماه جاری یک هزار و ۱۶۸ میلیارد تومان درآمد کسب کند.
۱۱۶۸ میلیارد تومان درآمد فروش صادراتی پارس از پروپان صادراتی
دیگران چه می خوانند:

به گزارش روابط گستر، شرکت پتروشیمی پارس با سرمایه ثبت شده 47 هزار و 605 میلیاردتومانی و ارزش بازار 136 هزار و 820 میلیاردتومانی، شرکت پتروشیمی پارس با سرمایه ثبت شده 47 هزار و 605 میلیاردتومانی و ارزش بازار 136 هزار و 820 میلیاردتومانی، در گزارش فعالیت ماهانه منتهی به مردادماه سال جاری نشان داد همچنان توانسته است که روند روبه‌رشد خود را حفظ کند.
 
قیمت جهانی محصولات پتروشیمی در سال جاری کاهش چشمگیری داشت که این موضوع بر سود شرکت‌های پتروشیمی ایران نیز تاثیرگذار بوده است. پتروشیمی پارس هم با کاهش درآمد در سه ماهه نخست امسال، به‌دلیل کاهش حدود 40 درصدی قیمت محصولات پتروشیمی روبرو شد. البته شرکت پتروشیمی پارس، در بحث سود ناخالص عملیاتی، افزایش سود ناخالص نسبت به سال گذشته و رشد 8 درصدی در میزان فروش را به دست آورد که نشان‌دهنده وضعیت مطلوب شرکت است.
 
بنابر اعلام، مصوبه هیات وزیران درباره‌ افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، بر روی واحد اتان شرکت پتروشیمی پارس تاثیرگذار نیست چرا که نرخ خوراک در این شرکت فرمول خاص خودش را دارد و تا سال 1404 بر همین اساس محاسبه می‌شود، اما در بحث سوخت روی پتروشیمی تاثیرگذار خواهد بود.
 
عمده هزینه بهای تمام شده پتروشیمی پارس، مربوطه به مصرف ماده اولیه است. ماده اولیه واحد استحصال اتان گاز غنی پارس جنوبی (هیدروکرین های سنگین تر از متان که در گاز طبیعی موجود هستند) و ماده اولیه واحد اتیل بنزن نیز اتیلن و بنزن است که از مجتمع های نوری، بوعلی،آریاساسول (زیرمجموعه) و جم خریداری می گردد. ماده اولیه واحد استایرن مونومر نیز اتیل بنزن است که در خود مجتمع تولید می گردد. هزینه های سربار مجموعاً %10.7 از بهای تمام شده را تشکیل می دهند. در این بخش نیز یوتیلیتی (سرویس های جانبی) بزرگترین بخش هزینه ها را تشکیل می دهد.
 
میزان درآمدی که شرکت پتروشیمی پارس در پنجمین ماه از سال جاری به سهام‌داران خود اعلام کرد مربوط به فروش محصولات تولیدی خود در بازار داخلی و خارجی بود، این شرکت پتروشیمی از فروش محصولات خود به درآمد 4 هزار و 719 میلیاردتومانی دست پیدا کرد.
 
این شرکت در مقایسه با ماه گذشته با افزایش 7 درصدی و در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته با کاهش 10 درصدی همراه بود، همچنین این پتروشیمی میزان درآمد تجمیعی که در این دوره 5 ماهه از خود بر جای گذاشت با افت 8 درصدی نسبت به سال گذشته روبه‌رو بود؛ اما در مقایسه با دوره مشابه سال مالی 1400 با افزایش 45 درصدی همراه شد.
 
مدیر مالی و سرمایه‌گذاری این شرکت معتقد است که قیمت‌ جهانی محصولات پتروشیمی در زمستان افزایش خواهد یافت که این مسئله موجب رشد صادرات پتروشیمی پارس می‌شود. محصولات صادراتی شرکت، پروپان و بوتان است که سالانه حدود 1 میلیون و 200 هزار تن صادرات انجام می‌شود.
 
محصول «استایرن منومر» بیشترین نرخ فروش را در بین محصولات پتروشیمی پارس با مبلغی بالغ‌بر 26 میلیون و 284 هزار تومان در ازای هر تن به خود اختصاص داده است.
 
درآمدی که "پارس" از فروش این محصول در مردادماه به دست آورد برابر با 30 درصد از درآمد ماهانه بود. پس از «استایرن منومر» بیشترین درآمدزایی را برای پتروشیمی پارس محصول «پروپان صادراتی» به خود اختصاص داده بود، درآمدی که از فروش این محصول عاید شرکت شد برابر با یک هزار و 168 میلیارد تومان بود.

۱۱۶۸ میلیارد تومان درآمد فروش صادراتی پارس از پروپان صادراتی

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟