پروژه‌های ۱۱ گانه فولاد سنگان در مسیر توسعه پایدار اقتصادی

شرکت فولاد سنگان به عنوان قطب صنعتی شرق کشور، ۱۱ پروژه‌ با هدف توسعه پایدار و محرومیت‌زدایی از منطقه سنگان در دست دارد که جمع این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۰۰ میلیون دلاری و حدود ۹۰ هزار میلیارد ریالی، موجب اشتغالزایی قابل توجه و افزایش ظرفیت تولید دراین منطقه خواهد شد.
پروژه‌های ۱۱ گانه فولاد سنگان در مسیر توسعه پایدار اقتصادی

به گزارش روابط گستر، شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با سرمایه گذاری قوی در حوزه های اجتماعی، نقش مهمی در توسعه پایدار مناطقی که در آنها فعالیت می‌کند، ایفا می‌کند. این شرکت بزرگ صنعتی شرق کشور پروژه‌های توسعه‌ای 11 گانه‌ای را در منطقه سنگان در مسیر توسعه اقتصادی و محرومیت‌زدایی این منطقه به اجرا گذاشته است که علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی در مراحل آن به توسعه اجتماعی نیز توجه ویژه‌ای شده است.

 

دیگران چه می خوانند:

 

*احداث کارخانه کنسانتره هماتیتی

 با توجه به اینکه باطله کنسانتره مگنتیتی حاوی مقداری آهن می‌باشد و همچنین نیازی که در خصوص ورود به فناوری تولید کنسانتره آهن از هماتیت وجود داشت و به دلیل پتانسیل معدنی این ماده در سطح کشور، در راستای افزایش ظرفیت تولید، پس از ماه‌ها کار کارشناسی دقیق و هماهنگی‌های انجام شده مجوز ساخت کنسانتره هماتیتی از سوی شرکت فولاد سنگان اخذ شد.

پروژه احداث کارخانه کنسانتره هماتیتی ، ظرفیت تولید 2.5 میلیون تن کنسانتره را در سال دارد که برای آن 100 میلیون دلار و 45 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است. این پروژه در مرحله کلنگ‌زنی قرار دارد و با احداث آن ضمن افزایش ظرفیت تولید کارخانه، اشتغالزایی خوبی نیز در منطقه ایجاد خواهد شد.

 

*نیروگاه تولید برق بادی

پس از پروژه احداث کارخانه کنسانتره، احداث نیروگاه تولید برق بادی به ظرفیت 200 مگاوات و سرمایه گذاری 230 میلیون یورویی پروژه بعدی شرکت فولاد سنگان است که در راستای توسعه زیرساختی حوزه انرژی در دست اجرا دارد. احداث نیروگاه برق بادی یکی از ابرپروژه های فولاد سنگان است که با توجه به وزش باد با سرعت و شدت مناسب، این شرکت درصدد برآمده است که در کریدور باد منطقه نیروگاه برق بادی احداث نماید.

به گفته مدیرعامل این شرکت از آنجا که در سالهای گذشته کمبود برق موجب عدم النفع برای شرکتهای منطقه می‌شد و حجم قابل توجهی از توان تولید شرکت به دلیل قطعی برق از دست می‌رفت با هماهنگی های صورت گرفته و پس از بررسی های دقیق تصمیم به احداث نیروگاه برق بادی گرفته شد و این پروژه بزرگ با حمایت فولاد مبارکه مجوزهای نهایی را اخذ نمود و مقرر شد در کرویدور باد در منطقه سنگان احداث شود.

این پروژه اگرچه بیشتر یک پروژه فنی و صنعتی دیده می‌شود اما نباید از تاثیرات بزرگ زیست محیطی آن غافل بود، به این ترتیب فولاد سنگان یکی از پیشگامان توسعه متکی به انرژی پاک به شمار می آید.

پروژه نیروگاه تولید برق بادی نیز در مرحله کلنگ‌زنی قرار دارد و یکی از بزرگترین نیروگاههای بادی کشور است که در راستای تولید انرژی پاک و صیانت از محیط زیست صورت می گیرد.

برای دست یابی به بهترین و بالاترین بهره وری در تولید باید مجموعه‌ای از عوامل در کنار هم تقویت شده تا به نتیجه مطلوب دست یافت؛ فولاد سنگان در راستای تامین پایدار انرژی جهت برقراری خطوط تولید کنسانتره و گندله علاوه بر احداث نیروگاه برق بادی پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی  را در دست اجرا دارد و آماده کلنگ زنی است و برای تامین پایدار گاز در فصل زمستان، فولاد سنگان مطالعه طرح ذخیره گاز در مخازن خاص را شروع کرده است و امید دارد پس از بررسی های دقیق فنی و علمی بتواند در این راستا اقدامات لازم را انجام دهد.

به همین منظور، فولاد سنگان در تلاش است تا با نصب مخازن ANG، گاز مورد نیاز شرکت را برای حداکثر 30 روز در سال ذخیره‌ نماید. سرمایه‌گذاری و مجوزهای لازم نیز صادر شده است و پس از جمع‌بندی نهایی در حوزه مسائل فنی نسبت به انجام آن اقدام خواهد شد.

 

*تصفیه‌خانه فاضلاب شهر تایباد و خطوط انتقال آب

فاز 1 و 2 شبکه جمع‌آوری فاضلاب و احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهر تایباد و خطوط انتقال آب از دیگر پروژهای بزرگ فولاد سنگان است که کلنگ ساخت و اجرای این پروژه نیز بر زمین زده شد که برای پیشبرد این پروژه ها 16000 میلیارد ریال سرمایه صرف شده است.

 پروژه احداث تصفیه خانه و خطوط انتقال آب کمک بزرگی به حفظ منابع آبی و محیط زیست منطقه خواهد نمود. پیش از این فولاد سنگان در طرح بزرگ انتقال آب دریای عمان به شرق کشور نیز مشارکت فعالی داشته که سهم 20 درصدی این پروژه به این شرکت تعلق دارد.

 

*احداث پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان صنایع معدنی توسط فولاد سنگان

با توجه به حرکت صنعتی و علمی جهان و در راستای شعار سال 1401 که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید، دانش‌بنیا، اشتغال‌آفرین نامگذاری شده بود در این راستا گام برداشت تا با استفاده از فناوری‌های روز دنیا و همگام با


استقرار دستاوردهای علمی و فنی حاصل از انقلاب چهارم صنعتی بتواند ضمن افزایش بهره‌وری وتولید محصول با کیفیت‌تر و رقابتپذیری بالا در بازارهای بین المللی، از شرکتهای دانش بنیان داخلی نیز حمایت کرده و در مسیر جذب نخبگان و جلوگیری از خروج سرمایه های علمی مملکت فعالیت‌هایی شایسته را به انجام برساند.

در حال حاضر به همت فولاد سنگان و سرمایه‌گذاری بزرگ در حوزه‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های نوین، فولاد سنگان به قطب دانش‌بنیان شرق کشور تبدیل شده است.

قطب دانش‌بنیان شرق کشور، احداث پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان صنایع معدنی را نیز در دست دارد. پروژه‌ای که سرمایه‌‌ای به ارزش 1000و 100 میلیارد ریال را به خود جذب کرده و اکنون در مرحله کلنگ‌زنی قرار گرفته است. احداث پردیس صنایع معدنی فولاد سنگان در راستای تقویت ارتباط مراکز صنعتی با شرکتهای دانش‌بنیان و استفاده از دستاوردهای علمی و فنی این مراکز و همچنین دانشگاه‌های کشور در حوزه صنعت و معدن صورت می‌گیرد.

 

*پروژه‌ توسعه زیرساخت‌های شرکت فولاد سنگان

پروژه‌ توسعه زیرساخت‌های شرکت فولاد سنگان، شامل احداث بارگیرخانه کامیونی، سیستم جامع اعلام و اطفای حریق، توسعه سیستم توزیع برق و آب صنعتی و ساختمان‌های ‌صنعتی و غیرصنعتی می‌شود. سرمایه‌گذاری در این پروژه را بیش 5 میلیون یورو و قریب 8000 میلیارد ریال است.

پروژه بزرگ شهرک مسکونی فولاد سنگان نیز در دست کلنگ زنی است که با اجرای این پروژه عظیم تمامی کارکنان اعم از ستادی و پیمانکار صاحب مسکن خواهند شد و کلیه امکانات رفاهی، تفریحی و آموزشی در این شهرک پیش بینی شده است. این اقدام بزرگ ضمن تحقق اهداف پیش‌بینی شده در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی، به بافت و ساختار شهری خواف نیز کمک بزرگی خواهد کرد.

این پروژه حمایتی در راستای سیاست‌های دولت مبنی بر ساخت مسکن است و همه شهروندان از آن بهره‌مند خواهند شد. شهرک مسکونی فولاد سنگان در 1700 قطعه تقسیم شده است‌ و برای کلنگ‌زنی این پروژه 10 هزار میلیارد ریال در حال حاضر پیش‌بینی شده است.

علاوه بر این، دربخش‌های خرید و استقرار ماشین‌آلات حمل و نقلی و تجهیز ناوگان حمل و نقل شرکت فولاد سنگان سرمایه‌گذاری 105 میلیون دلاری را در دستور کار قرار داد که این ناوگان خریداری و بخشی از آن در سایت مستقر شده اند. با خرید این تجهیزات حمل و نقل معدنی بخشی از چالش‌های ناشی از کمبود تجهیزات حل خواهد شد که تأثیر مهمی بر رشد تولید شرکت خواهد داشت.

 

*پروژه‌های گلوله فلزی آتیه فولاد و افزایش ظرفیت گندله‌سازی شرکت فولاد سنگان

پروژه کارخانه گلوله فلزی آتیه فولاد سنگان دیگر پروژه توسعه‌ای این شرکت است که توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و با سرمایه‌گذاری 3 هزار میلیارد و 500 میلیارد ریالی در کمتر از یکسال ساخته شد. تمامی تستهای فنی این پروژه با موفقیت پشت سر گذاشته شد و اکنون آماده بهره‌برداری است. با احداث این کارخانه به ظرفیت تولید سالانه 15 هزار تن در دو شیفت کاری ضمن تأمین گلوله های فلزی مورد نیاز فولاد سنگان و شرکت‌های منطقه امکان صادرات آن نیز وجود دارد که می‌تواند گام بزرگی برای حضور این شرکت در بازارهای بین‌المللی باشد.

همچنین، پروژه  افزایش ظرفیت گندله‌سازی با سرمایه‌گذاری نزدیک به 55 میلیون یورو در مراحل ساخت و طراحی پایه قرار دارد  که با احداث آن ظرفیت تولید گندله این شرکت به 7.5 میلیون تن در سال خواهد رسید.

 

*پروژه زیست محیطی سیستم مکانیزه انباشت باطله  

آخرین پروژه‌ فولاد سنگان که در راستای توسعه پایدار و صیانت از محیط زیست منطقه سنگان در حال ساخت و اجراست، سیستم مکانیزه انباشت باطله (اسپریدر) نام دارد که در این پروژه بیش از 23 میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و بیش از 6 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ریالی صورت گرفته است.

این پروژه اولین در خاورمیانه و سومین در جهان می‌باشد که پیش از این در دو کشور برزیل و استرالیا اجرا شده است. با احداث این پروژه، باطله‌ کارخانه کنسانتره به صورت مکانیزه جمع‌آوری و فشرده خواهد شد و کمک بزرگی به حفظ محیط زیست منطقه خواهد کرد.

شرکت فولاد سنگان همواره در امر توسعه صنعتی و اقتصادی و عمل به مسئولیت‌های اجتماعی در شرق کشور پیشرو بوده است و کلنگ‌زنی این پروژه‌ها و احداث آنها با اشتغالزایی بیش از 2600 نفری در مرحله ساخت به همراه خواهد داشت که گام بزرگی در حوزه عمل به مسئولیت‌های اجتماعی شرکت خواهد بود.

پروژه‌های ۱۱ گانه فولاد سنگان در مسیر توسعه پایدار اقتصادی

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟