ایفای نقش ایدرو در توسعه اقتصاد پایدار صنعتی

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) بازوی توانمند دولت و اصلی‌ترین نیروی محرک توسعه صنعتی کشور در مجموعه وزارت صمت در سال ۱۳۴۶ با هدف تسریع در توسعه صنعتی کشور تاسیس شد. از آن سال‌ها تاکنون این سازمان فعالیت‌های ارزشمندی را در توسعه صنعت این کشور انجام داده است.
ایفای نقش ایدرو در توسعه اقتصاد پایدار صنعتی

به گزارش روابط گستر، وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران دارای دو بازوی صنعتی و معدنی در امر توسعه صنعت و معدن است که سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به اختصار «ایدرو» در حوزه صنعتی به عنوان یک بازوی اجرایی اهداف دولتی در راستای توسعه صنعتی عمل می‌کند. نتایج به‌دست آمده در قالب استراتژی‌ها و اهداف تدوین شده برای این سازمان نشان‌دهنده این است که ایدرو در راستای توسعه صنایع باید با استفاده از رویکرد گزینشی بر روی توسعه صنایع منتخب متمرکز شود.
 
سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) سازمانی است که با هدف نوسازی و بازسازی صنایع و تسریع صنعتی شدن شکل گرفت. این سازمان می‌کوشد تا با کمک به شکل‌گیری صنایعی که به دلایل مختلف مانند عدم توان بخش خصوصی در تأمین مالی، بالا بودن ریسک‌های سرمایه‌گذاری و دیربازده بودن، سرمایه‌گذاری در آنها با عدم اقبال بخش خصوصی مواجه است، توسعه سریعتر این صنایع و افزایش رقابت‌پذیری آنها را موجب شود.
 
سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به عنوان باسابقه‌ترین نهاد توسعه‌ای ایران در بیش از نیم قرن فعالیت خود با اجرای طرح‌های بزرگ و مهم صنعتی (ماشین‌سازی تبریز، ماشین‌سازی اراک، تراکتور سازی، هپکو، آلومینیوم اراک و…) عملاً پرچمدار صنعتی‌سازی کشور بوده است.
 
طراحی و مدیریت نظام توسعه صنعتی نیازمند توجه به ملاحظاتی است که باید نهاد توسعه‌ای به آن توجه داشته باشد و در این راستا گام بردارد. دقت در طراحی سازمانی و انتخاب درست رویکردهای سازماندهی ارائه خدمات، نقش عمده‌ای در سطح عملکرد نظام دارد. آنچه به‌عنوان نظام توسعه صنعتی در یک کشور طراحی می‌شود زمانی عملکرد مطلوب و مؤثر را خواهد داشت که کاملا در انطباق با نیازهای صنعتی آن کشور طراحی شده باشد و از سازماندهی کارآمدی برای ارائه خدمات برخوردار باشد.  
 
براساس بررسی های مرکز پژوهش های مجلس، اختلالات و ضعف موجود در عملکرد ایدرو از چهار عامل ناشی می شود. این چهار عامل عبارت از ضعف در ماموریت محوری، ضعف های حقوقی در تعریف مدل مشارکت ایدرو در سرمایه گذاری های صنعتی و اختلال در انجام ماموریت ها، بازگشت ناقص منابع حاصل از واگذاری شرکت ها و اختلال در تامین مالی سرمایه گذاری ها و عدم انطباق منطق خصوصی سازی با الزامات توسعه صنعتی هستند.
 
در دو دهه اخیر شاهد کاهش تدریجی این حضور پررنگ در بخش صنعت کشور بوده‌ایم، حال آنکه با عنایت به ضرورت و راهبرد سال‌های اخیر مقام معظم رهبری که تمرکز بر مسائل مربوط به تولید اولویت اول کشور تعریف شده است، نقش‌آفرینی بیش از پیش این نهادهای توسعه‌ای ضروری است.
 
سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با هدف پاسخ به اقتضائات توسعه صنعتی کشور، پروژه‌ای را با عنوان «تدوین و توسعه استراتژی کلان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران» با همکاری سازمان مدیریت صنعتی و پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف، تعریف کرد که این پروژه به 4 سند اصلی تفکیک می‌شد. این اسناد به ترتیب عبارتند از تدوین چشم‌انداز، ماموریت، اهداف و راهبردهای کلان ایدرو، انتخاب صنایع هدف برای ایدرو، مطالعات مصداقی کسب درآمد و تعیین اهداف کمی بخش صنعت و صنایع هدف در افق 1404.
 
این سازمان به عنوان قدیمی‌ترین سازمان توسعه‌ای کشور، در 55 سالی که از تأسیس آن می‌گذرد نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری صنایع سنگین و مادر، صنایع حمل ونقل، توسعه فناوری‌های پیشرفته، بازسازی و نوسازی صنایع موجود (نظیر صنایع نساجی)، کمک‌های فنی و مهندسی به صنایع و ارائه آموزش‌های مدیریتی به صاحبان صنایع برعهده داشته است.  
 
توسعه فاز 14 میدان گازی پارس جنوبی با حجم سرمایه‌گذاری حدود 5 میلیارد و 300 میلیون دلار و اشتغالزایی حدود به 6 هزار نفر را از مهم‌ترین پروژه‌های ایدرو در حوزه پیمانکاری عمومی است. این پروژه نمونه‌ای از ابرپروژه‌های موفق است که مربوط به یک دولت نیست و حاکی از عزم و اراده ایران است.
 
طرح ایجاد و توسعه مجتمع‌های تولید صادرات‌گرا در سواحل جاسک تا گواتر به‌عنوان دیگر فعالیت ایدرو می‌باشد که بر این اساس تخصیص اعتبار هزار و 185 میلیارد ریالی، منجر به بهره‌برداری از 12 طرح با حجم مجموع سرمایه‌گذاری 2 هزار و 299 میلیارد ریالی و اشتغالزایی حدود 350 نفر در منطقه محروم جاسک تا گواتر شده است.
 
ایدرو در تمام سال‌های فعالیت نقش قابل‌توجهی در اشتغالزایی داشته، چنانچه براساس اخبار منتشر شده در سال 1400 اشتغالزایی 11 هزار نفری با اجرای 34 پروژه اصلی محقق شده است.

پرونده اشتغالزایی این سازمان توسعه‌ای برای سال جاری نیز ادامه داشته که براساس گزارش عملکرد امسال، ایدرو 34 پروژه اصلی را در دست اجرا دارد که از این تعداد 26 پروژه سرمایه‌گذاری با مبلغ برآوردی 366 هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی حدود 11 هزار نفر است.
 
علاوه بر این سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران متولی 6 طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت و مسئول پیشبرد آنها تعیین‌شده که طرح نوسازی ناوگان حمل‌ونقل درون و برون‌شهری، تامین و توسعه هزار دستگاه واگن باری، طراحی پلتفرم مشترک واگن مترو، ارتقای بهره‌وری از طریق بازسازی و نوسازی صنایع، حمایت از رسوخ فناوری‌های ایجادشده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد مرکز پیاده‌سازی فناوری‌های انقلاب صنعتی چهارم در بخش صنعت را شامل می‌شود.

دیگران چه می خوانند:

 

ایفای نقش ایدرو در توسعه اقتصاد پایدار صنعتی

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟