حسن یزدانی جدید ظهور کرد

رحمان عموزاد کشتی گیر وزن 61 کیلوگرم کشور در ۱۹ سالگی با یک نمایش فوق العاده نفر سوم المپیک را شکست داد و طلای آسیا را بر گردن آویخت.
حسن یزدانی جدید ظهور کرد

کشتی یکی ار قدیمی ترین ورزش ها در تاریخ جهان است. کشتی در ایران بسیار ورزش محبوبی ست. کشتی ایران در دنیا زبانزد خاص و عام است. نخستین حضور بین‌المللی کشتی ایران در المپیک 1948 لندن بود که منصور رئیسی در آنجا به مقام چهارم رسید. پرافتخارترین ورزش ایران در بازی‌های المپیک، ورزش کشتی با 38 مدال است.

مسابقات کشتی آزاد قهرمانی آسیا در شرایطی شروع شده که همه نگاه‌ها به پسری 19 ساله خیره شده است! رحمان عموزاد، کشتی‌گیر مازندرانی که خیلی زود توانسته هنر خود را به رخ بکشد و با کسب مقام قهرمانی آسیا نیز نامش بیشتر سر زبان‌ها افتاده است.

دیگران چه می خوانند:

ظهر روز شنبه در وزن 65 کیلوگرم مسابقات قهرمانی آسیا، رحمان عموزاد در دور نخست با نتیجه 11 بر صفر مقابل عنایت‌ اله از پاکستان به پیروزی رسید. وی در دور دوم با نتیجه 9 بر صفر کایکی یاماگوچی قهرمان جوانان جهان از ژاپن را مغلوب کرد و به مرحله نیمه‌نهایی راه یافت. عموزاد در این مرحله تسوگبادراخ تسیویسورن از مغلوستان را با نتیجه 6 بر صفر از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد.

اوج کار رحمان در فینال مسابقات بود؛ جایی که او برابر باجرانگ پونیا، کشتی‌گیر پرافتخار هندی قرار گرفت؛ کشتی‌گیری که اتفاقا چندی قبل مهمان حسن یزدانی در جویبار بود. حریف رحمان نقره و برنز جهان و برنز المپیک توکیو را در کارنامه داشت و کمتر کسی تصور می‌کرد در برابر پدیده کشتی ایران از اجرای فن عاجز بماند.

رحمان عموزاد که به خوبی به آنالیز کادر فنی تیم ملی توجه کرده بود و با زدن زیر کتف حریف، اجازه خودنمایی به باجرانگ را نمی‌داد، در وقت اول به خاطر اخطار داوران به حریف یک بر صفر پیش افتاد، اما با اتفاقی مشابه این برتری را در وقت دوم از دست داد. عموزاد اما در فاصله حدود 2 دقیقه به پایان کشتی، به زیبایی با یک زیرگیری باجرانگ را در خاک نشاند و 2 امتیاز دیگر گرفت. دفاع فوق‌العاده پدیده کشتی ایران مقابل باجرانگ که از قدرت بدنی بالایی برخوردار بود، باعث شد عموزاد با همین نتیجه 3 بر یک برنده کشتی لقب بگیرد و مدال طلای آسیا را بر گردن بیاویزد.

حالا این پسر 19 ساله به پدیده جدید کشتی ایران تبدیل شده و ورزشی‌ها همه از او صحبت می‌کنند. او که 3 برادر کشتی‌گیر دارد، نشان داده می‌تواند یک پدیده بزرگ در دنیای کشتی باشد.

نکته مهم این است که سبک کشتی رحمان عموزاد که دو طلای جهانی در رده نوجوانان و یک طلای جهانی در رده جوانان را در کارنامه دارد، از چند سال قبل نوید ظهور یک حسن یزدانی دیگر در کشتی آزاد ایران را می‌داد؛ تا اینکه این پسر 19 ساله ظهر شنبه توانست اولین طلای خود را در مسابقات قهرمانی آسیا در رده بزرگسالان دشت و همه را امیدوارتر کند.

این جوان اهل خلیل‌شهر به دلیل نوع کشتی‌گرفتنش و 10-0 کردن خیلی از رقبای جهانی‌اش در رده‌های سنی پایه به «رحمان بی‌رحم» مشهور شده است و حالا خودش را برای روزهای سخت‌تر و البته آینده‌ای درخشان‌تر آماده می‌کند. عموزاد که دو ماه دیگر 20 ساله خواهد شد، می‌تواند پا جای حسن یزدانی گذاشته و خودش را به عنوان یک نابغه در سطح جهان معرفی کند.

حسن یزدانی جدید ظهور کرد

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟